Get Adobe Flash player

Wycieczki po bunkrach

Chcemy Wam przedstawić Borne Sulinowo  z przewodnikiem które  jest jednym z ciekawszych miejsc w Polsce. To bogate w historię miejsce jesteśmy w stanie wam przybliżyć lepiej niż wam się wydaje. Znamy ciekawe miejsca, które możecie zwiedzać pod przewodnictwem osoby ściśle związanych z tym miastem. Nasz przewodnik to mieszkaniec sąsiedniej miejscowości, który w okresie stacjonowania wojsk radzieckich penetrował owe tereny. Teraz jest do waszej dyspozycji. W szczegółach opowiada co i gdzie znajdowało się na tych tajnych terenach. Zazwyczaj naszą wycieczkę zaczyna od pokazania miejsc szczególnych w Bornem Sulinowie takich jak:

– osiedle bloków mieszkalnych typu: Leningrad

– budynek aresztu wojskowego

– bunkry

– Dom Oficera

– Willa gen. Dubynina

– pozostałości willi gen. Heinza Guderiana

– dawny szpital wojskowy

– silosy zbożowe przy ulicy towarowej

– dawny plac apelowy wykorzystywany niegdyś na zbiórki, apele i ćwiczenia musztry wojskowej.

Udając się z nami poza Borne Sulinowo z pewnością warto odwiedzić i spenetrować z latarkami w dłoniach podziemne korytarze bunkru umiejscowionego na górze Śmiadowskiej.

Góra Śmiadowska , czyli jeden z wielu bunkrów Wału Pomorskiego który powstawał w latach 1935/36 i składa się z sześciu obiektów połączonymi korytarzami. Łączna długość podziemnych korytarzy które będziemy z wami zwiedzać to ponad 250 metrów. Tunele co jakiś czas się rozwidlają, by poprowadzić nas w stronę dział strzelniczych lub pomieszczeń z amunicją. Niestety, wejścia te jeszcze nie są jeszcze możliwe do obejrzenia. Ostatni odcinek tunelu jest dość niski, a nad głową znajduje się stalowa płyta, która solidnie wzmacnia strop bunkra. Aby wydostać się z bunkru należy wspiąć się schodami na powierzchnię.

Wracając zatrzymamy się na cmentarzu radzieckim z „pepeszą” na którym znajduje się 348 mogił. Spoczywają tam byli pracownicy cywilni radzieckiej jednostki, ich współmałżonkowie i dzieci.

Następnie udamy się poligonową drogą, wzdłuż największych wrzosowisk w Europie i odwiedzimy słynne „Miasto Widmo” – Kłomino , które z roku na rok przeobraża się w zgliszcza. Te sąsiadujące z Bornem Sulinowem miasteczko było zamieszkane przez niemieckie oddziały Służby Pracy, a później zorganizowano tam obóz jeniecki. Gdy w roku 1945 hitlerowcy się ewakuowali, tereny te zostały przejęte przez wojsko radzieckie. Rosjanie wybudowali tam bloki, szpital, garaże, sklepy i kino.

Z Kłomina mamy już tylko kilka kilometrów do Brzeźnicy – Kolonii, gdzie w głębi lasu znajdują się silosy atomowe użytkowane przez Rosjan. Są to dwa dobrze zamaskowane magazyny w których Rosjanie trzymali głowice jądrowe do swoich rakiet.

Z każdym miejscem związana jest interesująca historia. Ma ona swój początek w czasach niemieckich przez rosyjskie aż po dzień dzisiejszy. Dla podkreślenia klimatu przewodnik ubrany jest w oryginalny radziecki mundur.

Taka wycieczka może być wspaniałym dodatkiem na zakończenie imprezy integracyjnej dla firm czy grupy przyjaciół. Często odwiedzają nas uczniowie szkół by zgłębić swoją wiedzę historyczną – teoretycznie i praktycznie.

Na trasie wycieczki jesteśmy w stanie zorganizować catering z kuchni polowej, rozegrać potyczkę paintball-ową czy zawody strzeleckie.

Organizujemy wycieczki szlakiem bunkrów Wału Pomorskiego od kilku lat. Każdy wyjazd planujemy bardzo szczegółowo. Staramy się aby każda rzecz była dopięta na ostatni guzik.

Oferujemy transport autobusowy, ale istnieje możliwość odwiedzenia wszystkich atrakcji naszymi pojazdami wojskowymi.

Dla grup posiadających własne pojazdy istnieje możliwość wynajęcia samego przewodnika.

Zapraszamy !!!

4 Responses to Wycieczki po bunkrach